Laney CUB-SUPER12
Laney CUB-SUPER12
THB 21,000.00價格
แอมป์กีตาร์ Laney CUB-SUPER12
  • 15W or <1W
  • 12″ HH custom voiced driver
  • 3 x 12AX7 preamp tubes
  • 2 x EL84 output tubes
  • Line out
  • FS2-Mini optional extra
  • Amazing pedal platform
  • External speaker socket
  • On board Pre Boost – footswitchable
數量
    PURE. TUBE. TONE.
    The CUB-SUPER12 is a great sounding boutique style ALL-TUBE amp. Featuring an ergonomic, straight ahead single channel, with three band EQ plus a dynamic, footswitchable BOOST function. The CUB-SUPER12 features a footswitchable on-board reverb powered by the highly acclaimed spring reverb algorithm from the Black Country Custom SECRETPATH pedal. Loaded with a custom designed and voiced HH 12” driver the CUB-SUPER12 delivers 15 watts of pure CLASS AB tube and features the ability to be run at <1 Watt by plugging into the <1 Watt input. The CUB-SUPER12 is loaded with 3 hand selected 12AX7 tubes in the preamp and a pair of EL84 output tubes in the output section. The CUB-SUPER12 is loaded with an insert style FX loop and external speaker socket.
    DETAILS
    Footswitchable Boost
    KEY FEATURES
    • 15W or <1W
    • 12″ HH custom voiced driver
    • 3 x 12AX7 preamp tubes
    • 2 x EL84 output tubes
    • Line out
    • FS2-Mini optional extra
    • Amazing pedal platform
    • External speaker socket
    SPECIFICATIONS
    • Item dimensions: 390mm x 430mm x 235mm (HWD)
    • Carton dimensions: 495mm x 500mm x 305mm (HWD)