Laney CUB-SUPER12
แอมป์กีตาร์ Laney CUB-SUPER12
- 15W or <1W
- 12″ HH custom voiced driver
- 3 x 12AX7 preamp tubes
- 2 x EL84 output tubes
- Line out
- FS2-Mini optional extra
- Amazing pedal platform
- External speaker socket
- On board Pre Boost – footswitchable
PURE. TUBE. TONE.
The CUB-SUPER12 is a great sounding boutique style ALL-TUBE amp. Featuring an ergonomic, straight ahead single channel, with three band EQ plus a dynamic, footswitchable BOOST function. The CUB-SUPER12 features a footswitchable on-board reverb powered by the highly acclaimed spring reverb algorithm from the Black Country Custom SECRETPATH pedal. Loaded with a custom designed and voiced HH 12” driver the CUB-SUPER12 delivers 15 watts of pure CLASS AB tube and features the ability to be run at <1 Watt by plugging into the <1 Watt input. The CUB-SUPER12 is loaded with 3 hand selected 12AX7 tubes in the preamp and a pair of EL84 output tubes in the output section. The CUB-SUPER12 is loaded with an insert style FX loop and external speaker socket.
DETAILS
Footswitchable Boost
KEY FEATURES
- 15W or <1W
- 12″ HH custom voiced driver
- 3 x 12AX7 preamp tubes
- 2 x EL84 output tubes
- Line out
- FS2-Mini optional extra
- Amazing pedal platform
- External speaker socket
SPECIFICATIONS
- Item dimensions: 390mm x 430mm x 235mm (HWD)
- Carton dimensions: 495mm x 500mm x 305mm (HWD)